Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Türkiye'nin ekonomi ve bankacılık tecrübesini Arap bankacılara anlattı
TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

Türk Lirası Referans Faiz Oranları Uygulaması

Türkiye'de gerek bankaların kendi aralarında yaptıkları işlemlerde, gerekse müşterileri ile yaptıkları işlemlerde esas alınabilecek bir referans faiz oranı olmaması sorununun giderilmesini teminen Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nun 16/04/2002 tarihli kararı doğrultusunda TRLIBOR (Türk Lirası Bankalararası Satış Oranı) 01/08/2002, 05/05/2006 tarihli kararı doğrultusunda TRLIBOR’a ilave olarak TRLIBID (Türk Lirası Bankalararası Alış Oranı) 03/07/2006 tarihi itibariyle ilan edilmeye başlanmıştır.

TRLIBOR ve TRLIBID, bankaların tam gün mesai yaptığı günlerde, data sağlayıcı kurumların TRLIBOR sayfalarında saat 11:15'de Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanmaktadır. TRLIBOR ve TRLIBID, günlük, 1 hafta, 1 ay, 2 ay, 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay oranları olmak üzere 8 ayrı vadede ilan edilmektedir.

Kurallar katılımcı bankaların kendi aralarında yaptıkları seçim sonucu oluşan İdare ve Tahkim Kurulu’nda sürekli gözden geçirilmekte ve Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda güncellenmektedir.

Aylık Veriler

Aylık veriler ile rakamlara ulaşabilirsiniz. Lütfen indirmek istediğiniz, tarihe ve aya göre sıralanan verileri seçin, sonrasında indir butonuna basarak dosyayı indirip görüntüleyin.

Hemen İndirin

TRLIBOR Sabitleme Seansına Katılma Kriterleri

  • Yönetimi ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmemiş olmak.
  • 31 Aralık 2001 tarihli bilanço büyüklüğüne göre aktif toplamı minimum 1 milyar ABD Doları büyüklüğünde olmak.
  • Yapılacak işlemlerde 1 milyon TL kotasyon girmeyi ve bu işlem büyüklüğünden işlem yapmayı kabul etmek.
  • TRLIBOR Belirlenmesine İlişkin Kuralları kabul ettiğini TBB’ye yazılı olarak bildirmek.

Katılımcı Bankalar